×


info@infogenetik.com | 0850 399 36 63

İnfogenetik Moleküler Bilgi Hizmetleri A.Ş.
Infogenetik, Roche grup firmasıdır.
®2015 Foundation Medicine, Inc.
Foundation Medicine® ve FoundationOne®
tescilli ticari markalardır.
Site sorumlusu: Gökçe Temizaş

 • FoundationOne veya FoundationOne Heme, klinik pratikte bana nasıl yarar sağlar?

  FoundationOne ve FoundationOne Heme testleri ile onaylı veya klinik çalışmalarda kullanılan hedefe yönelik tedaviler için tedavi önerilerine yol gösterebilecek genomik değişiklikler belirlenmekte ve bildirilmektedir. Kişiselleştirilmiş Kanser haritalama testi kullanılarak, yüzlerce kanser geni içindeki değişiklikler son derece yüksek bir duyarlılık ve özgüllük ile saptanmaktadır.

 • FoundationOne testi hangi hastalar için uygundur?

  FoundationOne, tüm solid tümör tipleri ve evreleri için uygun kişiselleştirilmiş kanser haritalama testidir. Bu test, tümörün moleküler profiline dayanarak düşünülebilecek olan uygun ek tedavi seçeneklerini ortaya çıkarabilmekte veya klinik çalışma seçeneklerini araştıran hastalara ek bilgi verilmesine yardımcı olabilmektedir.

 • FoundationOne Heme testi hangi hastalar için uygundur?

  FoundationOne Heme, hematolojik maligniteler ve sarkomlarda kullanılan kişiselleştirilmiş kanser haritalama testidir. Bir hastadaki, kansere yol açan genomik faktörlere dayanarak düşünülebilecek ek tedavi seçeneklerini ortaya çıkarabilmekte veya klinik çalışma seçeneklerini araştıran hastalara ek bilgi verilmesine yardımcı olabilmektedir.

 • FoundationOne testini nasıl talep edebilirim?

  FoundationOne testinde, daha önceki bir biyopsi veya cerrahi girişimde rutin olarak alınan, formalinde fikse edilmiş, parafine gömülü (FFPE) klinik numuneler kullanılmaktadır. Talep işlemleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgi için Bizimle İletişime Geçin sekmesinden veya çağrı merkezinden iletişime geçebilirsiniz.

 • FoundationOne için gereken tıbbi örnekler nelerdir?

  FoundationOne testinde, bir patolog tarafından incelenmiş ve hastanın tanısı için en fazla temsil niteliği taşıyan blok olarak onaylanmış FFPE blok veya 8-10 adet boyanmamış lam gereklidir. Tüm solid tümör tipleri uygundur. Hasta hedefe yönelik bir tedavi almış ise, tedavi sonrası alınmış bir biyopsi dokusu ile ilerlemek uygundur. Eğer mümkün değil ise en son alınmış doku ile ilerlenir. Primer lokasyondan veya metastatik lokasyondan numune yollanabilir. Foundation Medicine, belirtilen kriterlere uygun olan tüm klinik numunelere işlem uygulayabilmektedir. Numune yetersizse, numunenin Foundation Medicine laboratuvarına ulaşmasından itibaren yaklaşık üç gün içinde size bilgi verilecektir.

 • FoundationOne Heme testini nasıl talep ederim?

  Ülkemizden sadece sarkomlar için FoundationOne Heme hizmeti verilebilmektedir. FoundationOne Heme testinde, daha önceki bir biyopsi veya cerrahi girişimde rutin olarak alınan, formalinde fikse edilmiş, parafine gömülü (FFPE) klinik numuneler kullanılmaktadır. Lütfen talep işlemiyle ilgili daha ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

 • FoundationOne Heme için gereken tıbbi örnekler nelerdir?

  FoundationOne Heme testinde, bir patolog tarafından incelenmiş ve hastanın tanısı için en fazla temsil niteliği taşıyan blok olarak onaylanmış FFPE blok veya 16 adet boyanmamış lam gereklidir. Foundation Medicine, bu yönergelere uygun olan tüm klinik numunelere işlem uygulayabilmektedir. Numune yetersizse, numunenin Foundation Medicine laboratuvarına ulaşmasından itibaren yaklaşık üç gün içinde size bilgi verilecektir.

 • Sonuçların alınması için ne kadar süre gerekiyor?

  Hastanın FoundationOne testine yönelik alınan örneğinin Foundation Medicine labaratuvarına ulaşmasından yaklaşık 20 gün sonra ilgili hekime rapor gönderilecektir. FoundationOne Heme testi için raporun ulaştırılması biraz daha uzun bir süre alabilmektedir. Lütfen, belirtilen sürenin örneğin alınması ve Foundation Medicine’a gönderilmesi için gereken süreyi kapsamadığını unutmayınız.

 • Sonuçları nasıl alacağım?

  Sonuçlar ilgili hekime e-posta yoluyla gönderilmektedir. Ayrıca hekimler ICE (Interactive Cancer Explorer: İnteraktif Kanser Gezgini) aracılığıyla hastalarının raporlarına ve ek bilgiler alabilecekleri diğer linklere ulaşabilirler. İnternet üzerindeki bu güvenli kaynak, genomik değişiklikler, ilgili tedaviler ve klinik çalışmalar konusundaki güncel verileri sağlamaktadır ve bu bilgilerin tümü, onkoloji ve patoloji alanındaki genom uzmanları tarafından düzenlenmiştir. ICE üzerinden, ClinicalTrials.gov, PubMed gibi kaynaklara ve internet üzerindeki destekleyici diğer referanslara doğrudan bağlanabilme imkanı mevcuttur. ICE, test talep eden tüm hekimlerin kullanımına açıktır. ICE hesabınızı oluşturmak için e-posta yoluyla veya 0850 399 36 63 numaralı hattan İnfogenetik Müşteri Hizmetleri bölümüyle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

 • Bu testler kemoterapiye verilecek yanıtın veya hastalığın tekrarı olasılığının öngörülmesini sağlar mı?

  Söz konusu testler, bir kanserde mevcut olan genomik değişikliklerin, onaylanmış ve kullanıma sunulmuş veya klinik çalışmalarda araştırılmakta olan spesifik hedefe yönelik tedavilerle eşleştirilmesine yardımcı olmaktadır. Bu testler, kemoterapiye verilecek yanıtın veya kanserin tekrarının öngörülmesini sağlamak amacıyla tasarlanmamıştır

 • Daha detaylı bilgi almak için ne yapmalıyım?

  Aşağıdaki bilgileri kullanarak İnfogenetik Moleküler Bilgi Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri ile iletişim kurabilirsiniz: Telefon: 0850 399 36 63 e-posta: info@infogenetik.com Çalışma Saatleri: Hafta içi 07:30 - 16:30

 • Genomik değişiklik nedir ve kanser oluşumunda nasıl rol oynar?

  Genomik değişiklik, geni meydana getiren DNA diziliminde oluşabilen ve hücre fonksiyonlarını etkileyebilen değişikliktir. Bu genomik değişiklikler hayatın normal bir parçasıdır ve çoğunun sağlığımız üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Ancak bazı değişiklikler kanser de dahil olmak üzere bazı hastalıklara neden olur. Kanserler, vücudumuzun hücrelerinde normal olarak bulunan birkaç yüz özel gendeki değişikliklerden kaynaklanır. Bu genlerde değişiklikler meydana geldiğinde, hücreler anormal bir biçimde büyüyerek kanserli dokunun oluşmasına neden olabilir. Zamanla bu tümörler vücudun her yanına yayılabilir. DNA'daki değişiklikler iki şekilde meydana gelebilir: Ebeveynlerden kalıtsal olarak aktarılabilir veya bir kişinin yaşam süresi içinde sonradan edinilebilir. Kalıtsal değişikliklere genetik mutasyonlar denir ve kanserlerin yaklaşık yüzde 5-10'una katkıda bulunan bir faktördür. Sonradan edinilmiş değişikler, kanserlerin çoğundan sorumludur. DNA'daki bazı edinilmiş değişiklikler sigara, güneşe maruz kalma ve HPV virüsleri gibi çevresel faktörlerden kaynaklanabilir. Birçoğunun ise bilinen bir nedeni yoktur. Kansere katkıda bulunan birden fazla değişiklik olabilir.

 • Kanserimdeki genomik bilgilerin bilinmesi tedavime nasıl yardımcı olur?

  Araştırmalar, bazı genomik değişikliğe sahip tümörlerin belli tedavilere daha iyi yanıt verdiğini göstermiştir. Buna ek olarak, hedefe yönelik, tümörün büyümesine katkıda bulunan, altta yatan belirli genomik değişiklikleri hedefleyerek tedavide daha başarılı olabilir. Hedefe yönelik tedaviler, kanserli dokuyu hedef alıp, çevredeki sağlıklı dokuyu koruyarak daha etkili olabilir ve bazı kemoterapilere kıyasla daha az sayıda ve daha az belirgin yan etkilere sahip olabilir. Yüzlerce kanser geni ve her bir gende de birçok olası değişiklik olduğundan, genomik değişikliklerin sayısı ve kombinasyonu her kişinin kanserini kendine özgü kılar. Foundation Medicine'ın testleri, kanserinizin büyümesine neden olan ve katkıda bulunan genetik değişiklikleri belirlemek ve olası tüm tedavi alternatifleriyle ilgili doktorunuzu bilgilendirmek için bir araç olarak kullanılabilir.

 • 4 Adımda FoundationOne süreci nasıl gerçekleşir?

  1.Test İstem Forumu: Doktorunuz, size uygun olan FoundationOne testi için bir istem formu doldurur.

  2.Doku Örneği: Tümörünüzden biyopsi örneği alınır.

  3.Analiz: Doku örneğiniz Amerika ve Avrupa’daki Foundation Medicine laboratuvarlarına yollanır.

  4.Sonuç: Yaklaşık 20 gün içerisinde FoundationOne® ve FoundationOne® Heme testleri sonuçlanır ve adresinize postalanır.

 • Eğer doktorum bir Foundation Medicine testi isterse süreç nasıl işler ve sonuçların alınması ne kadar sürer?

  Eğer doktorunuz bu testlerden birinin sizin için uygun olduğuna karar verirse ve siz de test yaptırma kararı alırsanız, doktorunuz test istem formu dolduracaktır. İnfogenetik Moleküler Bilgi Hizmetleri A.Ş., tümörünüzün bir biyopsi örneğini almak ve analiz etmek için doktorunuz, tedavi kurumunuz ve sizinle iletişimde olacaktır. Tüm dokümanlar toparlandıktan sonra isteminiz ve doku örneğiniz, testleri geliştiren Foundation Medicine laboratuvarlarına yollanacaktır. Örneğinizin laboratuvara ulaşmasından itibaren FoundationOne® ve FoundationOne® Heme testi sonuçlarını almak yaklaşık 20 gün sürer. Test tamamlandıktan sonra, sonuçlar doktorunuza iletilir. Artan doku örneğiniz kaldıysa istem formunda belirtilmiş adrese geri gönderilir.

 • Bu testi yaptırmak için sahip olduğum kanser türü ve kanserin ne kadar ilerlemiş olduğu önemli midir?

  FoundationOne® ve FoundationOne® Heme, herhangi bir tümör türünü vücudun neresinde bulunduğu veya kanserin ne kadar ileri evre olduğuna bakmaksızın analiz etmek için tasarlanmıştır. FoundationOne® veya FoundationOne® Heme'nin sizin için doğru bir seçenek olup olmadığını anlamak için doktorunuza danışın.

 • Test sonuçları, tümörümde hem kalıtsal hem de sonradan edinilmiş genomik değişiklikler hakkında bilgi verir mi?

  FoundationOne® sonuçları, tümörünüzde bulunan, sonradan edinilmiş tüm genetik değişiklikler için bilgi sağlayacaktır. Kanserlerin yalnızca yüzde 5-10' unun kalıtsal değişikliklerden kaynaklandığı unutulmamalıdır ve bu test kalıtsal genetik değişiklikler hakkında bilgi sağlamayı amaçlamaz. Foundation Medicine testleri, bu kalıtsal değişiklikleri analiz edecek testler değildir. Kalıtsal olarak edinilen değişiklikleri test etmekle ilgileniyorsanız, doktorunuzla görüşmenizi öneririz.

 • Bu testlerin sınırlamaları nelerdir?

  FoundationOne® testi sonuçları, her zaman eyleme geçirilebilir bir genomik değişikliği tanımlamaz. Yani klinik araştırmalarda tümörünüzde bulunan genomik değişikliklere karşı etkili olduğu onaylanmış tedaviler veya terapiler bulunamayabilir. Buna ek olarak, testin eyleme geçirilebilir değişiklikler bulması durumunda da, tedavinin temin edilmesi için engeller olabilir. Kansere neden olan, altta yatan genomik değişiklikleri hedef alan tedavilerde önemli ilerleme kaydedilmesine rağmen, kanser birçok faktörden etkilenen karmaşık bir hastalıktır. Hiçbir tedavi %100 etkili değildir ve tedavilere verilen yanıtlar kişiden kişiye değişir.