×


info@infogenetik.com | 0850 399 36 63

İnfogenetik Moleküler Bilgi Hizmetleri A.Ş.
Infogenetik, Roche grup firmasıdır.
®2015 Foundation Medicine, Inc.
Foundation Medicine® ve FoundationOne®
tescilli ticari markalardır.
Site sorumlusu: Gökçe Temizaş


RUTİN KANSER TEDAVİLERİNE YENİLİKÇİ DESTEK:Türkiye'de İnfogenetik adı altında Mayıs 2017’de hizmet vermeye başlayan Foundation Medicine Inc. (FMI), 2010 yılında Cambridge U.S.’de, kanserin karmaşık doğasını mümkün olduğunca sadeleştirme fikrinden yola çıkarak kuruldu. Rutin kanser tedavisine en yenilikçi, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri dahil etmek için çalışan FMI kurulduğu yıldan bugüne kadar 180.000’den daha fazla hastaya kanser gen haritalama testi hizmeti vermiştir.

2014 yılının Kasım ve Aralık aylarında, COTA (Kanserle ilgili bulguların takip ve analizi) ve Flatiron Health firmalarıyla anlaşma yaparak mevcut genomik ve klinik hasta data sayısını mümkün olduğunca artırma hedefine ulaşmak için ilk adımlarını attı.

2015 yılında Roche firması, Foundation Medicine'ın %56,3’ünü satın aldı. Roche, Foundation Medicine’ın ürün ve hizmetlerinin dünyanın dört bir yanındaki hastalara ulaştırılmasına yardımcı olmakta ve erişim programının düzenlenmesine çalışmaktadır.

Gen haritalama testleri, yüzlerce kanser genindeki değişikliklerin çok yüksek bir duyarlılık ve özgüllükle saptanabilmesine olanak tanıyor.

FMI’ın sunduğu kanser gen haritalama testlerinden FoundationOne, tüm solid tümörlerde 315 farklı gendeki genomik değişiklikleri tespit edebiliyor. Herhangi bir tümörün vücudun neresinde bulunduğu ya da kanserin ne kadar ileri evrede olduğu fark etmeksizin yapılabilen bu testler, genetik değişikliklerin hedefe yönelik tedavilerle eşleştirilmesine yardımcı oluyor.

Türkiye’de Foundation One ile verilen hizmet kapsamında kanserli doku uygun şartlarda alınıp Amerika ve Avrupa’daki FMI laboratuarlarına gönderiliyor. Laboratuvarlarda hibrid yakalama bazlı yeni nesil dizileme teknolojisi ile sekanslanan DNA’dan açığa çıkan genomik bilgi, ikinci aşama olan analiz sürecine giriyor.

Kanser genetiği ile ilişkilendirilmiş tüm değişiklikler ve bu değişiklikleri hedefleyen kişiye özel tedavi seçenekleri kapsamlı bir rapor ile hekime sunuluyor.